Historia radia

Przy parafii pw. Nawiedzenia NMP w Skomielnej Czarnej, od ponad dwudziestu pięciu lat istnieje i prowadzi swą działalność Radio Parafialne Ain Karim o charakterze społeczno-religijnym.

Inicjatorem powstania tego dzieła, był w 1992 roku ówczesny proboszcz o. Bogusław Piechuta – pasjonat krótkofalarstwa, który początkowo zorganizował lokalny radiowęzeł. Zabiegał o ciekawe programy w radiu, które prowadził sam spotykając się jako proboszcz z parafianami, przeprowadzając z nimi wywiady oraz informując parafian o tym, co się dzieje na terenie parafii. Z biegiem czasu, dzięki zaangażowaniu wolontariuszy powstawały nowe programy m.in.: radiowy koncert życzeń.

Pierwsze studio skąd był nadawany sygnał radia, znajdowało się w celi zakonnej o. Bogusława, a mała antenka nadawcza była poza oknem pokoju. W późniejszym czasie postarano się o lepszy odbiór radia, w tym celu została zainstalowana antena nadawczą na wieży kościoła parafialnego. Aktualnie parafialna rozgłośnia jest słyszalna w promieniu ponad 30 km.

Z chwilą przybycia nowego proboszcza i z racji dalszego rozwoju radia parafialnego, zaczęto myśleć o powstaniu studia w którym można byłoby prowadzić audycję na żywo. Wszystko się udało dzięki ofiarności i pomocy parafian oraz technikowi p. Józefowi Ziębie z Tokarni, który od początku pomagał o. Bogusławowi w skonstruowaniu małych nadajników do przesyłania sygnału radia. Duży wkład w rozwój radia od początków jego istnienia wnieśli: Henryk Bargiel, wieloletni prezes radia oraz Kamil Bargiel, redaktor naczelny i technik radiowy.

Nazwę radia wymyślił o. Jerzy Sylwestrzak, proboszcz parafii w latach 1994 – 1997. AIN KARIM to nazwa miejscowości położonej w górach, do której wedle tradycji Maryja przyszła z Nazaretu, aby nawiedzić św. Elżbietę, stąd nie mogło być innej nazwy gdyż nasza parafia jest właśnie pod wezwaniem Nawiedzenia NMP.

Radio w dzisiejszym kształcie działa od 2003 r., gdy parafia – dzięki staraniom kolejnego proboszcza o. Patryka Jankiewicza – dostała koncesję. Zakupiono nowy sprzęt i radio zaczęło już w całości nadawać swój program. Przez kolejne lata dzięki staraniom proboszcza o. Andrzeja Mańczaka podpisano stosowne umowy z ZAIKS-em oraz ze stacjami które nasze radio retransmituje.

Gdy do Skomielnej przybył nowy proboszcz- o. Jerzy Stopa- także objął kierownictwo nad rozgłośnią. Podczas jego kadencji konieczny już był remont plebanii(planowany od kilku lat), gdzie mieściło się studio radiowe. Problem z tym związany został szybko rozwiązany i obecnie radio nadaje z podziemi kościoła parafialnego, gdzie mieści się profesjonalne studio.

Od lipca 2014 r. proboszczem parafii był o. Krzysztof Juzba. Idąc śladami swoich poprzedników aktywnie działał na rzecz radia, dbając o jego dynamiczny rozwój. W tym celu została powołana Rada ds. Radia, został zakupiony nowoczesny sprzęt m.in. do robienia reportaży, częściowo wymieniony już zużyty sprzęt radiowy. Za jego kadencji radio znalazło nowe lokum w budynku parafialnym. Rozszerzyło także swój zasięg stając się również radiem internetowym. Głównym opiekunem i technikiem został Kamil Kaczmarczyk, a także jako redaktor dołączył Szczepan Maślanka.

Od 9 listopada 2020 r. w Skomielnej Czarnej, proboszczem i gwardianem wspólnoty zakonnej jest o. Adam Sroka. Obecny dyrektor radia i przedstawiciel powstałego stowarzyszenia Dobra Fala Radia Ain Karim. Za jego kadencji rozwój radia trwa nadal. Zakupiono nową konsolę oraz nadajnik, a także usprawniono transmisję sygnału z kościoła. Po odejściu Pana Kamila w 2022 r. nad całością nadawanych programów czuwa Szczepan Maślanka. Do radia wrócił także nieoceniony Józef Zięba, który odpowiadał za stronę techniczną. Niestety Pan Józef zmarł 11 sierpnia 2024 roku.

W radiu działa bardzo dynamiczna grupa wolontariuszy tworzących autorskie audycje niemal w każdy dzień tygodnia. Część z nich próbuje swych zdolności w sztuce dziennikarskiej, tworząc reportaże z różnych wydarzeń i uroczystości, o wymiarze religijnym jak i o charakterze świeckim, np.: Niedzieli Palmowej, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O kwiat dziewięćsiła”, dożynek gminnych, czy z rajdu szlakiem Konfederatów Tatrzańskich. Od niedawna nadawane są również cotygodniowe wiadomości lokalne, ważne dla naszej małej „ojczyzny”.

Nasza rozgłośnia jest jedyną z nielicznych profesjonalnych parafialnych rozgłośni radiowych w Polsce. Od 2007 r. można nas słuchać również w Internecie. Parafianie przebywający poza granicami kraju mają możliwość na bieżąco śledzić bieżący bieg wydarzeń. Nasze radio jest niezwykle pomocne zwłaszcza dla osób starszych, samotnych i schorowanych parafian. Dzięki niemu mogą oni łączyć się duchowo ze wspólnotą parafialną na wspólnej modlitwie niedzielnej Eucharystii i okresowych nabożeństwach.

Wesprzyj nas!

Dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać nasze radio – tworzyć audycje, ulepszać jakość transmisji i docierać do większej liczby słuchaczy. Każda forma pomocy ma znaczenie – finansowa, rzeczowa czy po prostu dobre słowo.

Jeśli chcesz, dołącz do grona osób, które pomagają nam działać. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Copyright © 2025 Radio Ain Karim